Klienti bánk a záujemcovia o úver by mali podľa odborníkov začať žiadať dlhšie fixácie na svojich hypotekárnych úveroch. Dôvodom je možné zdraženie úverov. Ako pre agentúru SITA povedal generálny riaditeľ poradenskej spoločnosti Sophistic Pro financeRadoslav Valko, skôr či neskôr sa totiž môžu zvýšiť kľúčové sadzby, čo sa u klientov prejaví navýšením celkovej splátky.
Vyššie úrokové sadzby
Európska centrálna banka síce avizovala, že kľúčové sadzby zatiaľ ponechá na súčasnej úrovni, to by sa však podľa odborníkov najneskôr v budúcom roku mohlo zmeniť.
„K zvýšeniu kľúčových sadzieb prednedávnom pristúpil aj Fed. Keďže verejnosť tento krok americkej centrálnej banky nečakala, nepripravila sa naň, a tak si dnes väčšina Američanov mení fixácie už s platnými vyššími úrokovými sadzbami. Aby sa podobná situácia neopakovala aj u nás, Slováci by s predĺžením fixácií nemali zbytočne dlho vyčkávať,“ radí Valko.
Kým na Slovensku sa úroková sadzba pri trojročnej fixácii aktuálne hýbe okolo jedného percenta, po zvýšení kľúčových sadzieb ECB to môžu byť pokojne podľa Valka aj tri percentá, ako tomu je aj v Českej republike. Takéto zvýšenie by Slovákom zdraželo hypotéky o desiatky až stovky eur, v závislosti od výšky úveru.
Treba zvoliť najdlhšiu fixáciu
Aj investičný analytik Swiss Life Select Pavel Škriniar radí, že ak sa očakáva zvyšovanie sadzieb, je dobré zvoliť čo najdlhšiu fixáciu. A naopak, ak sa očakáva pokles úrokových sadzieb, tak krátke fixácie. „Jedinou neznámou je, či sa očakávania naplnia,“ upozorňuje Pavel Škriniar.
V časoch prvých hypoték nebolo možné vyberať si a dostupnosť objemných úverov pre vysoké úrokové sadzby bola relatívne nízka.
V súčasnosti nie je problém podľa Škriniara hypotéku získať. Dlžník sa preto zameriava skôr na čo najnižšie náklady s ňou spojené. A s tým je úzko previazaná aj otázka dĺžky fixácie úrokovej sadzby. Krátke fixácie majú úrokové sadzby o čosi nižšie ako dlhodobé.
Dlhšia fixácia = väčšia istota
Už po vypuknutí pandémie, ktorá priniesla určité obavy o finančnú budúcnosť, bolo možné podľa riaditeľky pre úvery v spoločnosti FinGO.sk Evy Šablovej pozorovať vyšší záujem klientov o dlhšie fixácie úrokových sadzieb na hypotékach. Uvažujú podľa nej logicky, keďže dlhšie viazanosti hypotéky pre klientov predstavujú väčšiu istotu.
Nemenná mesačná splátka hypotéky predstavuje väčšiu stabilitu aj pre rodinný rozpočet a domácnosť si takto dokáže plánovať finančné výdavky aj na viac ako len tri roky dopredu. Dlhšie fixácie sú síce o niečo drahšie, no rozdiely v úrokoch sú podľa Šablovej len na úrovni pár desatín percent.