Ceny voľných bytov v Bratislave stúpli medziročne o 22,5 percenta. Vyplýva to z vyjadrenia risk manažéra a odhadcu cien nehnuteľností realitnej spoločnosti LexxusPetra Ondroviča. Ako uviedol, v prvých troch mesiacoch tohto roka ceny bratislavských rezidenčných nehnuteľností pokračovali v raste.
Priemerná cena voľných bytov sa podľa neho zvýšila o 240 eur, čo v percentuálnom vyjadrení predstavuje výrazný medzikvartálny rast o 7,4 percenta. Oproti rovnakému obdobiu minulého roka priemerná cena narástla o 22,5 percenta a dynamika jej rastu sa zrýchlila.
Nahor išli ceny predaných bytov
V prvom kvartáli tohto roku rástla podľa Ondroviča aj priemerná cena predaných bytov. „Jej medzikvartálny prírastok bol však miernejší a dosiahol 5,4 percenta,“ uviedol s tým, že rozdiel oproti prvému štvrťroku 2021 bol výraznejší. „Ceny rástli o 26,2 percenta a tempo medziročného rastu sa mierne zrýchlilo,“ doplnil.
Ponuka kancelárskych priestorov v Bratislave sa v dôsledku pandémie zvýšila, opačný trend zasiahol byty a domy
V úvodnom kvartáli tohto roka pretrvával podľa Ondroviča klesajúci trend ponuky rezidenčných nehnuteľností. „Počet voľných bytov v bratislavských novostavbách na konci prvého štvrťroka dosiahol niečo pod 1 600 jednotiek,“ skonštatoval s tým, že oproti rovnakému obdobiu roka 2021 zaznamenali pokles počtu bytov o 18,1 percenta. Počet dokončených bytov sa podľa neho zvýšil, pričom medzikvartálny rast dosiahol 40,4 percenta.
Komplikovanejšie schvaľovanie
Klesajúca ponuka bytov a dostupnosť nového bývania je podľa Ondroviča ovplyvnená viacerými faktormi – napríklad prísnejšie nároky na povoľovaciu dokumentáciu, či komplikovanejší schvaľovací proces.
„V súčasnosti sa k týmto faktorom pridávajú aj ťažkosti spojené s dostupnosťou a cenami stavebných materiálov, ktoré na jednej strane predlžujú termíny, na druhej predražujú výstavbu,“ priblížil. Ako dodal, na realitnom trhu je stále citeľný dopyt po nehnuteľnostiach.
Enormné navýšenie predajných cien
„Nedostatkom ponuky sa vytvára prirodzený tlak na predajné ceny, ktoré sa tak enormne navyšujú,“ vysvetlil Ondrovič s tým, že v rámci súčasného vývoja sa čoraz viac rozširuje skupina jednotlivcov, pre ktorých sa vlastné bývanie stáva viac-menej nedostupné.
Developer premení časť Bratislavy na obytnú zónu, vyrastie tam komplex so stovkami bytov
Nejasný vývoj cien stavebných vstupov a hlavne dostupnosť jednotlivých materiálov budú viesť podľa Ondroviča k ďalšiemu predražovaniu už zazmluvnených nehnuteľností. „To bude prípad od prípadu rozdielne, ale bude množstvo projektov, kde sa reálna konečna kúpna cena pri odovzdaní, oproti cene zo zmluvy môže navýšiť aj o 30-35 percent,“ uzavrel.