Možno si hovoríte, že je úplne jedno, či ste si vzali úver ako spotrebiteľ alebo ako podnikateľ. Faktom totiž zostáva, že požičané peniaze musíte aj tak vrátiť. V skutočnosti sa ale oba prípady môžu markantne odlišovať, a to aj dopadom na vašu finančnú situáciu.
Zatiaľ čo podnikatelia (a to ani živnostníci, resp. OSZČ) v zásade nijakú špecifickú ochranu nepožívajú, spotrebitelia môžu profitovať z viacerých uľahčení. Medzi konkrétne spotrebiteľské benefity patria napríklad:
Častými prehreškami vedúcimi k tomu, že ako spotrebiteľ získate úver prakticky zadarmo (vrátite len istinu) sú:
- uvedenie nesprávnej ročnej percentuálnej miery nákladov (RPMN) v zmluve vo váš neprospech,
- neuvedenie všetkých plnení, ktoré pre vás vyplývajú z poskytnutia spotrebiteľského úveru alebo s ním súvisia,
- chýbajúca doba trvania zmluvy o spotrebiteľskom úvere,
- absencia výšky poplatkov, ktoré ste hradili za úkony notára, ak boli veriteľovi známe,
- hrubé porušenie povinnosti veriteľa spočívajúcej v posúdení vašej schopnosti splácať úver (bližšie sme o ňom písali napr. v článku: Aké informácie od vás poskytovateľ úveru musí žiadať? A čo hrozí, ak to neurobí?)
Veriteľ stráca právo vyžadovať jednorazové splatenie úveru, ak s odbornou starostlivosťou neposúdi vašu schopnosť splácať úver. Túto povinnosť nemá len pri uzatvorení zmluvy, ale aj pri navýšení úveru.
V porovnaní s inými účastníkmi súdneho sporu:
- musia spotrebitelia dostať oveľa podrobnejšie poučenie o ich právach a povinnostiach zo strany súdu,
- spotrebiteľom nehrozí, že by v priebehu súdneho sporu súd pripustil zmenu žaloby (ak teda veriteľ zažaluje nárok nesprávne, bude to mať za následok jeho prehru vrátane nutnosti náhrady trov konania),
- majú spotrebitelia výhodu v tom, že im súd môže pomáhať s dokazovaním – vykonať môže aj dôkazy, ktoré spotrebiteľ nenavrhol,
- spotrebiteľ môže uvádzať nové tvrdenia a predkladať dôkazy až do vyhlásenia rozhodnutia vo veci samej,
- rozsudok pre zmeškanie nemôže byť vydaný v neprospech spotrebiteľa.
Dodajme, že dodávateľ voči spotrebiteľom navyše nemôže vymáhať premlčané právo (v iných prípadoch je možné vymáhať aj premlčanú pohľadávku, a to až do doby úspešného vznesenia námietky premlčania).
O práve na primerané finančné zadosťučinenie zistíte viac v našom článku: Napálil vás obchodník či poskytovateľ úverov? Žiadajte finančné zadosťučinenie.
Kedy je možné, aby bola spotrebiteľskou zmluvou aj tá, v ktorej je vaše IČO?
Aby mala zmluva o úvere či pôžičke spotrebiteľský charakter, musí spĺňať určité parametre. Základom je, aby bol jej dlžník v postavení spotrebiteľa. Za spotrebiteľa možno podľa zákona považovať fyzickú osobu, ktorá nekoná v rámci predmetu svojho podnikania alebo povolania.
Z uvedeného vyplýva, že aj podnikajúce fyzické osoby (OSZČ) môžu uzatvoriť spotrebiteľskú zmluvu o úvere, pokiaľ požičané peniaze nemajú slúžiť na financovanie ich podnikateľskej činnosti. V praxi to však funguje tak, že keď poskytovateľ úveru zistí, že má dlžník pridelené IČO, spravidla ho do zmluvy uvedie. Spolu s ním môže byť zároveň v zmluvnom texte zakomponované vyhlásenie, že sa úver či pôžička poskytuje na podnikateľské účely. Dlžníci však zmluvy buď nečítajú pozorne alebo ich podpíšu, aj keď nie sú v súlade s reálnym účelom poskytnutia peňazí, pretože by úver inak nezískali.
Súdy sa s úvermi a pôžičkami poskytovanými „na IČO“ fyzických osôb vyrovnávali pomerne dlho. Vyskytli sa aj názory, že ak sa v zmluve nachádza identifikačné číslo dlžníka, musí prípadnú spotrebiteľskú povahu zmluvy aktívne preukázať práve on (bližšie rozhodnutie Krajského súdu Nitra, sp.zn. 8Co/79/2019).
Ústavný súd SR ale v nedávnej dobe zaujal stanovisko, ktoré je pre podnikajúce fyzické osoby oveľa priaznivejšie. Stalo sa tak v súvislosti s posudzovaním úverových zmlúv, ktoré podnikateľ uzatvoril nielen s uvedením svojho identifikačného čísla, ale dokonca aj obchodného mena. V zmluvnom texte nechýbalo ani vyhlásenie o poskytnutí finančných prostriedkov na výkon podnikania. Následne však dlžník argumentoval, že prostriedky v skutočnosti použil pre svoju osobnú potrebu.
Podnikateľ najskôr s tvrdením o spotrebiteľskej povahe zmluvy nebol úspešný; zastal sa ho až Ústavný súd. V náleze vydanom pod sp.zn. I. ÚS 232/2023 uviedol, že je potrebné vždy vychádzať z naozajstného účelu zmluvy. Neprihliada sa teda na to, čo bolo v jej obsahu formálne deklarované. Pri jej posudzovaní by preto v konečnom dôsledku nemalo zavážiť, či v nej bude uvedené IČO, miesto podnikania alebo vyhlásenie o použití prostriedkov na podnikanie.
Súd zároveň zdôraznil, že dôkazné bremeno ohľadom skutočného účelu zmluvy má dodávateľ – v našom prípade teda poskytovateľ úveru. Pokiaľ dlžník uvedie, že zmluvu v skutočnosti uzatvoril v spotrebiteľskom režime, bude v zmysle rozhodnutia Ústavného súdu na poskytovateľovi úveru, aby preukázal opak. Keď sa mu to nepodarí, malo by sa na dlžníka nahliadať ako na spotrebiteľa.