Daň z finančných transakcií, ktorá má byť zavedená na Slovensku od 1. januára 2025, vzbudzuje v odborných kruhoch veľa kontroverzií. Táto daň, vnímaná ako neštandardné zaťaženie podnikateľských subjektov, vyvoláva otázky ohľadom jej súladu s pravidlami Európskej únie, najmä s princípmi slobodného pohybu kapitálu a absenciou diskriminačných daňových bariér medzi členskými štátmi.
Pred zavedením dane a možnými sankciami varujú nielen odborníci, ale aj samotná Európska centrálna banka (ECB). „Vzhľadom na nejasný a rozporuplný rozsah a znenie oslobodení od dane, ktoré sa do určitej miery vzťahujú na NBS v súvislosti s operáciami Eurosystému, a tiež vzhľadom na potrebu chrániť finančnú nezávislosť NBS, ECB vyzýva slovenské orgány, aby zvážili udelenie všeobecného oslobodenia NBS od dane,“ uvádza ECB v stanovisku podpísanom prezidentkou banky Christine Lagardovou.
ECB prekáža tiež to, že nová daň sa zavádza spôsobom, ktorý nie je harmonizovaný s inými členskými štátmi, čo môže spôsobiť deformácie na trhoch.
V súčasnosti platí podobná daň len v Maďarsku, kde je však situácia špecifická – Maďarsko používa vlastnú menu, čo mu poskytuje väčšiu voľnosť pri stanovovaní pravidiel. Slovensko ako súčasť eurozóny je povinné dodržiavať pravidlá platné pre celý blok krajín používajúcich euro. Medzi tieto pravidlá patrí napríklad voľný pohyb kapitálu, ktorý by podľa odborníkov mohol byť touto daňou porušený.