Európska banka má výhrady k transakčnej dani, vyzýva na jej úpravu
Bratislava/Frankfurt nad Mohanom 13. novembra (TASR) - Uplatňovanie dane z finančných transakcií na Slovensku podľa aktuálne nastavených pravidiel by mohlo ovplyvniť činnosť Národnej banky Slovenska (NBS), a tým aj menovú politiku Európskej centrálnej banky (NBS). Hrozí tiež negatívny vplyv na európsky aj slovenský finančný systém a sťaženie prístupu k hotovosti na Slovensku. Konštatuje to ECB v stanovisku k zákonu o dani z finančných transakcií, ktoré vydala pred niekoľkými dňami. Nová daň sa má vyberať od apríla budúceho roka.
Vzhľadom na nejasné znenie právnej normy ECB predpokladá, že sa táto daň vzťahuje aj na NBS, ktorá môže využívať len niektoré výnimky uvedené v zákone. Uloženie dane na operácie menovej politiky, devízové operácie, operácie v oblasti správy devízových rezerv a týkajúce sa vydávania hotovosti by pritom podľa ECB bolo nezlučiteľné s funkčnou nezávislosťou Eurosystému, a teda neoprávnené.
"Vzhľadom na nejasný a rozporuplný rozsah a znenie oslobodení od dane, ktoré sa do určitej miery vzťahujú na NBS v súvislosti s operáciami Eurosystému, a tiež vzhľadom na potrebu chrániť finančnú nezávislosť NBS, ECB vyzýva slovenské orgány, aby zvážili udelenie všeobecného oslobodenia NBS od dane," uviedla centrálna banka v stanovisku.
ECB vymenovala viacero spôsobov, ako môže transakčná daň negatívne ovplyvniť jej menovú politiku. Zdanenie by mohlo znížiť atraktívnosť vkladov bánk splatných na požiadanie v NBS, čo by malo rovnaký efekt ako zvýšenie sadzby ECB. Uloženie vyššej dane na vydávanie bankoviek ako na digitálne rezervy by zase narušilo cenu peňazí centrálnej banky. Daň môže mať podľa ECB škodlivý vplyv na likviditu na finančnom trhu, ktorá je dôležitá na účinné vykonávanie menovej politiky. Zvýšenie nákladov bánk na financovanie by mohlo nepriaznivo ovplyvniť poskytovanie úverov na Slovensku.
Poskytovatelia platobných služieb budú tiež musieť v súvislosti so zavedením novej dane upraviť svoje systémy. Zvýšené prevádzkové náklady sa následne môžu podľa ECB preniesť na klientov. To môže mať za následok zvýšenie ceny a oslabenie dopytu po platobných službách na Slovensku, ako aj čiastočné odklonenie hospodárskych a finančných aktivít do iných členských štátov. "Vzhľadom na možný vplyv dane na objem finančných transakcií a dopyt po platobných službách odporúča ECB slovenskému zákonodarcovi, aby vykonal komplexné posúdenie vplyvu s cieľom identifikovať potenciálne negatívne dôsledky dane na slovenský finančný systém a hospodárstvo ako celok," vyzvala centrálna banka.
Zároveň pripomenula, že kým operácie uskutočňované platobnými kartami sú od transakčnej dane oslobodené, táto daň zavádza dodatočné náklady na používanie hotovosti. Znamená to obmedzenie prístupu k hotovosti, ktoré oslabuje účinnosť postavenia eurobankoviek ako zákonného platidla. "ECB preto odporúča, aby sa daň prehodnotila. ECB je neutrálna, pokiaľ ide o hotovostné a elektronické platobné prostriedky, čo znamená, že neuprednostňuje jeden nástroj pred iným," zdôraznila vo svojom stanovisku. Vnútroštátne opatrenia by podľa nej nemali v praxi spôsobovať, že používanie eurobankoviek je drahšie ako elektronické spôsoby platby.
Európska centrálna banka upozornila tiež na to, že nebol vytvorený primeraný čas na posúdenie návrhu zákona a následné zohľadnenie jej stanoviska slovenskými orgánmi ešte pred schválením právnej normy. ECB prijala žiadosť Ministerstva financií (MF) SR o stanovisko k návrhu zákona o dani z finančných transakcií 25. septembra a Národná rada (NR) SR ho schválila už 3. októbra tohto roka.