V uplynulých mesiacoch sme boli svedkami rastu úrokových sadzieb prakticky vo všetkých bankách, niektoré zdražovali úvery aj viackrát.
Klienti bánk sa preto začali zaujímať, ako si zaviazať lacné hypotéky na čo najdlhšie obdobie. Slováci podľa riaditeľky pre úvery v spoločnosti FinGO.sk Evy Šablovej zvyšovanie úrokových sadzieb vnímajú veľmi citlivo, v súčasnosti však nevidí dôvod na paniku.
Hypotéky s dlhšou fixáciou
„Hypotéky sú stále najlepším riešením financovania bývania, či už ide o kúpu bytu alebo výstavbu rodinného domu. Ak sa pozrieme na súčasné ponuky úverov s triezvou hlavou, klienti si môžu zafixovať relatívne nízke úroky na veľmi dlhú dobu,” hovorí Šablová.
Je podľa nej vysoko pravdepodobné, že úroky ešte porastú, preto je vhodné zamyslieť sa nad voľbou aspoň 5-ročnej, prípadne dlhšej fixácie.
Objem úverov Slovákov rastie, využívajú ešte výhodné podmienky hypoték
Napríklad pri 10-ročných fixáciách sa dnes úroky pohybujú okolo 2 %. Klienti si tak zastabilizujú svoje mesačné splátky. „A ochránia rodinný rozpočet pred výraznejším zvyšovaním úrokových sadzieb, ktorému sa s najväčšou pravdepodobnosťou v ďalších rokoch nevyhneme,” apeluje Šablová.
Raketový rast cien nehnuteľností
„Dnes je zrejmé, že k bývaniu bez hypotéky sa bežný človek nedostane,“ pripomína investičný analytik Swiss Life SelectPavel Škriniar. Kým človek našetrí, v tom lepšom prípade, desiatky a v tom druhom prípade stovky tisíc eur na kúpu vlastného bývania potrvá dlhé roky. Je pritom veľmi otázne, či príspevkami bude stačiť rastu cien nehnuteľností.
V roku 2005 by kúpa nehnuteľnosti vyšla podľa Škriniara na 50 000 eur. „V tom čase boli hypotéky ťažko dostupné. Úrokové sadzby sa pohybovali nad 7 % ročne a banky vyžadovali podstatne viac záruk, než je potrebné dnes. K zníženiu sadzby niektorých dlžníkov pomohol štát cez štátny príspevok,“ uvádza investičný analytik.
Predčasné splatenie hypotéky môže byť aj bez poplatku, mimoriadnu splátku je nutné správne načasovať
Ceny nehnuteľností odvtedy narástli podľa Škriniara na takmer trojnásobok. Úrokové sadzby klesli na menej než tretinu. S klesajúcou sadzbou klesala aj mesačná splátka hypotéky. „Priemerná mzda sa však postupne zvýšila na dvojnásobok,“ vysvetľuje Škriniar.
Aj keď sa úver začal pre dnešné pomery s veľmi vysokou úrokovou sadzbou, celková preplatenosť bola pre postupný pokles sadzieb podľa Škriniara iba polovičná. Dlžník zaplatil iba o polovicu viac, ako si požičal. „Po splatení dlhu mal však nehnuteľnosť, ktorej hodnota sa za ten čas zvýšila na 2,7-násobok,“ dodal Škriniar.