Stovky svetových lídrov, mocných politikov, miliardárov, celebrít, náboženských lídrov a drogových dílerov počas uplynulého štvrťstoročia ukrývali svoje investície v sídlach, exkluzívnych prímorských nehnuteľnostiach, jachtách a ďalších majetkoch. Vyplýva to z analýzy takmer 12 miliónov dokumentov získaných od 14 firiem z celého sveta, informuje agentúra AP.
Využívanie offshorových účtov
Na správe, ktorú v nedeľu zverejnilo Medzinárodné konzorcium investigatívnych novinárov, sa podieľalo 600 novinárov zo 150 médií zo 117 krajín.
Keďže jej zistenia odhaľujú predtým ukryté transakcie elít a skorumpovaných, a to, ako využívajú offshorové účty na ukrývanie majetkov v celkovej hodnote biliónov dolárov, dostala prezývku Pandora Papers.
Premiér Babiš si údajne poslal stovky miliónov korún cez daňové raje a nakúpil nehnuteľnosti
Medzi viac ako 330 súčasnými a bývalými politikmi z 90 krajín, ktorých správa identifikuje ako príjemcov tajných účtov, sú jordánsky kráľ Abdalláh II., bývalý britský premiér Tony Blair, český premiér Andrej Babiš, kenský prezident Uhuru Kenyatta, ekvádorský prezident Guillermo Lasso, a tiež spolupracovníci pakistanského premiéra Imrana Chána, ruského prezidenta Vladimira Putina, rodina a spolupracovníci azerbajdžanského prezidenta Ilhama Alijeva či ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a jeho úzky okruh.
Vyhýbanie sa plateniu daní
Medzi miliardármi, ktorých správa spomína, sú napríklad turecký stavebný magnát Erman Ilicak alebo Robert T. Brockman, bývalý riaditeľ softvérovej spoločnosti Reynolds & Reynolds.
Mnohé z účtov boli podľa správy vytvorené s cieľom vyhnúť sa plateniu daní a z iných podozrivých dôvodov ukryť majetky.
„Nový únik informácií musí byť budíčkom,“ konštatoval nemecký europoslanec Sven Giegold, podľa ktorého „vyhýbanie sa plateniu daní na globálnej úrovni posilňuje nerovnosť“ a preto je potrebné okamžite rozšíriť a posilniť protiopatrenia.
Pandora Papers
… sú nasledovníkom podobného projektu z roku 2016, známeho ako Panama Papers, za ktorým stála rovnaká skupina novinárov.
Najnovšie odhalenia sú však ešte rozsiahlejšie, preskúmali takmer tri terabajty dát – ekvivalent asi 750-tisíc fotografií v smartfóne – uniknuté od 14 rôznych poskytovateľov obchodných služieb z 38 rôznych jurisdikcií na celom svete. Záznamy sa datujú až do sedemdesiatych rokov minulého storočia, no väčšina pochádza z obdobia rokov 1996 až 2020.
Podľa BBC obsahujú Pandora Papers 6,4 milióna dokumentov, takmer tri milióny obrázkov, viac ako milión e-mailov a takmer pol milióna tabuliek.