Moskva 14. februára (TASR) - Ruská centrálna banka v piatok ponechala svoju kľúčovú úrokovú sadzbu nezmenenú, keď sa rubeľ a akciový trh po telefonickom rozhovore medzi americkým prezidentom Donaldom Trumpom a ruským prezidentom Vladimirom Putinom zotavili. TASR o tom informuje na základe správy Reuters.
Centrálna banka v Moskve na svojom zasadnutí vo februári 2025 ponechala kľúčový úrok na rekordnom maxime 21 % v súlade s odhadmi trhu. Uviedla, že čaká na ďalšie údaje o spotrebiteľských cenách, aby mohla posúdiť, či by zvýšenie sadzieb mohlo byť vhodné na budúci mesiac.
Centrálna banka vlani v októbri zvýšila kľúčovú sadzbu na 21 % v rámci boja s infláciou, ktorá v roku 2024 dosiahla 9,5 %. Tento krok vyvolal ostrú kritiku zo strany podnikov, ktoré sa sťažovali, že vysoké úrokové sadzby dusia ekonomiku. Tá v roku 2024 vzrástla o 4,1 %, čo banka pripisuje vysokému rastu domáceho dopytu.
Banka v piatok vo vyhlásení uviedla, že "vzhľadom na nastavenie menovej politiky predpokladá, že miera inflácie v roku 2025 klesne na 7,0 až 8,0 % a v roku 2026 sa vráti na cieľovú úroveň 4 %, kde zostane. "V strednodobom horizonte je bilancia inflačných rizík stále naklonená smerom nahor," uviedla banka.
Rubeľ od začiatku roka posilnil o približne 20 % vďaka optimizmu na trhu, keď ide o potenciálne rokovania medzi Ruskom a USA. Silnejší rubeľ pomôže banke obmedziť infláciu.
Najnovšie údaje o inflácii naznačujú, že medziročný rast cien bol na začiatku februára na úrovni 10 %.
Ruský premiér Michail Mišustin minulý týždeň povedal prezidentovi Putinovi, že vysoká inflácia je kľúčovou výzvou pre ruskú ekonomiku v roku 2025 a je dôležité ju obmedziť.
Banka prekvapila trhy na svojom poslednom stretnutí v decembri 2024, keď nečakane ponechala kľúčovú sadzbu nezmenenú na úrovni 21 % napriek predchádzajúcim signálom o jej zvýšení. Po stretnutí guvernérky Elviry Nabiullinovej s prezidentom Putinom a šéfmi podnikov, ktorí sa hlasne postavili proti vysokým nákladom na pôžičky, však k zvýšeniu nedošlo.